niedziela, 16 czerwca 2013

Zabawy edukacyjne inwestycją w rozwój dziecka.
"Stonoga Agata"


Jako pedagog, wychowawca małych dzieci, logopeda ale przede wszystkim mama ciekawskiego dwulatka pragnę rozpocząć cykl postów o zabawach twórczych, ćwiczeniach usprawniających funkcję wzrokową, słuchową i ruchowa z ich łączeniami, o motoryce, systemie edukacyjnym PUS  i o wszystkim tym co możemy zrobić dla najlepszego rozwoju naszych pociech.Pomogą mi w tym materiały dydaktyczne Wydawnictwa EPIDEIXISDziś mowa będzie o Agacie- kolorowej stonodze, która daje wiele możliwości zabawy z małymi dziećmi. Dziecko może z poszczególnych klocków komponować wiele kolorystycznych wzorów, zróżnicowanych pod względem ilości, długości, koloru. To znakomicie stymuluje rozwój twórczych umiejętności dziecka.
Zabawa ze Stonogą Agatą daje możliwość dokonywania operacji myślowych, począwszy

od prostego postrzegania na konkretach, poprzez porównywanie, wykrywanie różnic

 i podobieństw w wielkości, ilości i stosunkach przestrzennych, kończąc na łączeniu w grupy (zbiory).

Zawartość pudełka to 18 pierścieni z drewna w sześciu kolorach, o średnicy 35 mm

- do nawlekania na odpowiednio sztywny sznurek, jedna drewniana kostka z 6 kolorami umożliwiająca wiele gier. 
Cena- 45.50złhttp://www.pus.pl/ksiazka.php?id=68
Zabawa ta doskonale ćwiczy funkcję wzrokową w której skład wchodzą:
• analiza wzrokowa- umiejętność wyodrębniania pojedynczego elementu z całości
• synteza wzrokowa- zdolność do składania podanych elementów w całość
• spostrzegawczość wzrokowa- wyszukiwanie braków, różnic
• pamięć wzrokowa- zdolność do zapamiętywania obserwowanego materiału

...a także koordynację wzrokowo-ruchowa czyli umiejętność wykonywania czynności ruchowych pod kontrolą wzroku. Doskonale rozwija motorykę małą, znaczy się wszelkie czynności wykonywane przez palce i dłonie. Rozwój motoryki(małej i dużej) jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania dziecka. Jeśli przebiega bez zakłóceń jest doskonalą podstawą do nauki pisania i czytania, koncentracji, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo- ruchowej.Stonoga Agata ułatwia naukę i rozpoznawanie kolorów, a także wspomaga rozwój manipulowania, rozwija kreatywność. Nikosiowi największą radość (ale i największą trudność) sprawiało nawlekanie krążków. Kiedy już wszystkie były na miejscu mówiliśmy, że Agata jest najedzona, wówczas bez litości ciągana była po podłożu(zupełnie jak wszystkie auta w domu):)
Drewnianą kostkę z kolorowymi ściankami wykorzystaliśmy do zabawy w kolory, taki kolor jaki wypadł został nałożony na stonogę. Przy okazji Nikoś nauczył się rzucać kostką;)

Możliwości zabawy jest dużo… można też podzielić krążki pomiędzy 2 osoby; każda z nich rzuca kostką, jeśli ma krążki w kolorze, który wypadł, nakłada 1 na sznurek, a jeśli nie, czeka na swoją kolejkę, wygrywa ten, kto pierwszy nałoży wszystkie swoje krążki na sznurek.

Tu już jest popis dla naszej kreatywności:)

my bawiliśmy się na powietrzu...bo przecież to najlepsze środowisko dla stonogi:)
***

A na koniec piękny cytat z jednej z moich obowiązkowych pozycji czytelniczych:

Ważne jest zatem to, z czym się rodzimy, ale jeszcze ważniejsze jest, co zrobimy z tym kapitałem, z którym przyszliśmy na świat. To jest tak jak z roślinkami. Jeśli weźmiesz dwie równie dobrze uformowane sadzonki i umieścisz każdą z nich w odmiennym środowisku, to uzyskasz z nich różne rośliny. Sadzonka wetknięta w podłoże zaopatrzone we wszystkie niezbędne składniki odżywcze wyrośnie wysoko i pięknie zakwitnie. W podłożu jałowym roślina będzie marnieć, stanie się wątła i rachityczna. To środowisko, a nie dziedzictwo biologiczne sadzonek, zadecyduje o ich sukcesie i rozwoju. Z człowiekiem jest tak samo.

…Każde dziecko jest kimś szczególnym. Każde jest jedyne i wyjątkowe. Każde rodzi się z wieloma uzdolnieniami i talentami, a Twoją rolą, czyli rodzica, jest poszukać w swoim potomku tych właśnie ukrytych skarbów, wydobyć je na światło dzienne i pomóc małemu człowiekowi zrobić z nich użytek.”

                           Jolanta Gajda ”ABC Mądrego Rodzica. Inteligencja Twojego Dziecka”


Wszystkich zainteresowanych odsyłam do oferty  sklepu

a także do śledzenia aktualności fb->

 

13 komentarzy:

 1. Cytat jest naprawdę piękny! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Synek oststnio zerwał jedne z korali mamy(pamiątka z gór) i bardzo się starał aby je naprawić - :))) - i wyszła taka jednokolorowa stonoga:)))
  Zabawka do zakochania :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. WItam serdecznie :) Obejrzałam z przyjemnością całego bloga :) Śliczne zdjęcia, ale co tam zdjęcia...synek cudny!
  Bardzo podobał mi się cytat również nawiązujący do ogrodnictwa,ale ten z nasionkami i porównaniem do bratka i dębu. Mądre. I prawdziwe. I każdy rodzic powinien sobie to przyswoić.
  Stonoga super, może sprawię podobną mojej -prawie już-dwulatce :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna ta stonoga, niedługo będzie to zabawka w sam raz dla mojej Małej :) Oooo a może już jest odpowiedni moment. Właśnie doczytałam się, że moja Wiki urodziła się tego samego dnia co Twój synek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny blog :) Zdjęcia są przepiękne aż chce się ich oglądać więcej i więcej :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny pomysł na cykl. Lubimy mądre zabawki, które faktycznie spełniają funkcję edukacyjną. Będziemy zaglądać. W Agacie już się zakochałam :)

  OdpowiedzUsuń